اخبار و رويدادها
17 تير 1397 20:20:13
ابلاغ دستورالعمل تهيه و تدوين برنامه اجرايي برنامه ششم توسعه توسط رييس سازمان برنامه و بودجه
قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي جمهوري اسلامي ايران ( ۱۴۰۰ - ۱۳۹۶ ) پس از تصويب مجلس شوراي اسلامي و تأييد شوراي محترم نگهبان از ابتداي سال ۱۳۹۶ در كشور جاري بوده و بر همين اساس كليه دستگاه‌هاي اجرايي ذي‌ربط، مكلف به اجراي احكام و رعايت مفاد اين قانون مي‌باشند.

قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي جمهوري اسلامي ايران ( ۱۴۰۰ - ۱۳۹۶ ) پس از تصويب مجلس شوراي اسلامي و تأييد شوراي محترم نگهبان از ابتداي سال ۱۳۹۶ در كشور جاري بوده و بر همين اساس كليه دستگاه‌هاي اجرايي ذي‌ربط، مكلف به اجراي احكام و رعايت مفاد اين قانون مي‌باشند. براي تدوين برنامه ششم توسعه مراحل پيشين از جمله تدوين برنامه راهبردي (سند برنامه ششم توسعه) و مرحله پسين (تدوين برنامه اجرايي) پيش‌بيني شده است. از اين رو تحقق اهداف مندرج در برنامه‌هاي اين قانون، در صورت تدوين برنامه‌هاي اجرايي قابليت اجراي كامل را داشته و نظارت بر آن نيز امكان‌پذير خواهد بود. لذا بر اساس بند ۱-۲-۳ فصل سوم نظام‌نامه تهيه، تدوين و تصويب برنامه ششم توسعه، پس از تصويب قانون برنامه، تدوين برنامه‌هاي اجرايي(عملياتي) بخش/فرابخش ضرورت دارد.

از آنجايي‌كه سند و لايحه برنامه ششم توسعه بر اساس برنامه بخش/فرابخش تدوين و اهداف كلي و كمي براي بخش‌ها مشخص شده است، ضرورت دارد به منظور تعيين نقش هريك از دستگاه‌هاي اجرايي در تحقق اهداف، در ابتدا اهداف كلي و كمي مندرج در سند برنامه با قانون برنامه ششم توسعه همگام‌سازي و منطبق گردد، سپس نقش و مسئوليت هريك از دستگاه‌هاي زير مجموعه بخش توسط كارگروهي در سازمان با همكاري دستگاه‌هاي اجرايي ذي‌ربط مشخص شده، و دستگاه‌هاي اجرايي بايد بر اساس اهداف كلي و كمي تعيين شده، نسبت به ارايه برنامه‌هاي اجرايي خود اقدام نمايند.

اين دستورالعمل به منزله چارچوبي است كه مسئوليت هريك از دستگاه‌هاي اجرايي در تحقق اهداف كلي و كمي قانون برنامه ششم توسعه را تعيين مي‌كند. همچنين پس از تهيه برنامه‌هاي اجرايي، ارتباط بين برنامه و بودجه هر يك از دستگاه‌هاي اجرايي به عنوان متولي اجراي عمليات بخشي از هدف‌هاي قانون برنامه پنج‌ساله ششم توسعه، مشخص مي‌شود.

برنامه اجرايي دستگاه‌ها پس از تأييد سازمان، مبنايي براي ارايه گزارش عملكرد در بازه زماني مورد نظر قانون‌گذار، زمينه‌ساز اجراي بودجه‌ريزي مبتني بر عملكرد، مبناي برنامه سالانه و بودجه‌هاي سنواتي و نظارت بر آن خواهد بود.

 

تمامي حقوق اين سايت متعلق به سازمان برنامه و بودجه كشور بوده و استفاده از  مطالب آن با ذكر منبع بلامانع است.
Powered by Tetis PORTAL