اخبار و رويدادها
11 تير 1397 14:1:0
گزارش اقدامات سازمان برنامه و بودجه درخصوص پيگيري اجراي اولويت‌هاي ابلاغي رييس جمهور به وزرا و تهيه پيوست اجرايي برنامه ششم منتشر شد
با توجه به اصلاح فرآيند تدوين برنامه‌هاي اجرايي، سامانه رصد و ارزيابي برنامه‌هاي توسعه (رابت) با هدف تدوين برنامه اجرايي پنجساله براي دستگاه‌هاي اجرايي، برقراري ارتباط سيستمي بين برنامه‌ريزي و بودجه ريزي و تهيه گزارش هاي مديريتي در حوزه برنامه‌ريزي و بودجه‌ريزي، طراحي شده و اقدامات اجرايي توسط امور سازمان و دستگاه‌هاي اجرايي آغاز شده است.

معاون امور اقتصادي و هماهنگي برنامه و بودجه سازمان برنامه و بودجه، گزارشي از آخرين اقدامات اين سازمان درخصوص پيگيري تدوين برنامه اجرايي اولويت‌هاي ابلاغي رييس جمهور به وزرا و معاونان و نيز تهيه برنامه اجرايي قانون برنامه ششم توسعه، به معاون رييس جمهور و رييس سازمان ارايه كرد.

به گزارش مركز‌ اطلاع‌رساني،‌ روابط‌عمومي و امور بين‌الملل سازمان برنامه و بودجه كشور در اين گزارش آمده كه با توجه به اصلاح فرآيند تدوين برنامه‌هاي اجرايي كه طي پنج مرحله به دستگاه‌هاي اجرايي و امور سازمان توسط رياست سازمان ابلاغ شده، اقدامات اجرايي توسط امور سازمان و دستگاه‌هاي اجرايي آغاز شده است.

به همين منظور سامانه رصد و ارزيابي برنامه‌هاي توسعه (رابت) با هدف تدوين برنامه اجرايي پنجساله براي دستگاه‌هاي اجرايي، برقراري ارتباط سيستمي بين برنامه‌ريزي و بودجه ريزي و تهيه گزارش هاي مديريتي در حوزه برنامه‌ريزي و بودجه‌ريزي، طراحي شده است كه با توجه به اقدامات به عمل آمده توسط مركز توسعه سيستم‌ها و فناوري اطلاعات سازمان در تاريخ ۲۸ خرداد ماه ۱۳۹۷ در جلسه آموزشي، فاز نخست سامانه در مرحله عملياتي قرار گرفته و نحوه كار با آن به امورهاي سازمان ارايه شد.

پس از طي دوره آزمايشي و تكميل اطلاعات سامانه، توسط امور سازمان (با همكاري دستگاه‌هاي اجرايي ذي‌ربط)، اين سامانه براي دستگاه‌هاي اجرايي نيز معرفي و دسترسي‌هاي لازم ايجاد خواهد شد.

تدوين قالب تهيه گزارش عملكرد فرابخشي، تهيه و تنظيم چارچوب گزارش‌‌هاي موضوعات خاص و فرمت ارزيابي گزارش عملكرد برنامه اجرايي بخش‌ها، تدوين و پي‌گيري اتصال سامانه جامع بودجه به سامانه رابت و پي‌گيري رصد هزينه كرد اعتبارات در دستگاه‌هاي اجرايي از طريق اتصال سامانه رابت به سامانه‌هاي ذي‌ربط دستگاه‌هاي اجرايي با اولويت اتصال به سامانه‌هاي نسيم (بانك مركزي)، سامانه خزانه‌داري وزارت اقتصادي و دارايي و تاد (وزارت صنعت) از جمله اقدام‌هاي باقي‌مانده توسط بخش نظارت معاونت متبوع به شمار مي‌آيد.

همچنين با توجه به تسريع در تهيه گزارش عملكرد اولويت‌هاي ابلاغي رئيس‌جمهور ، ضرورت دارد امور سازمان تدوين برنامه اجرايي موارد يادشده را در اولويت دستور كار كارگروه‌ها قرار دهند.

با توجه به طراحي‌ها و پيش‌بيني‌هاي صورت گرفته، اجراي سامانه رصد و ارزيابي برنامه‌هاي توسعه (رابت) در سه فاز صورت خواهد گرفت كه اهم قابليت‌ها و ويژگي‌هاي اين سامانه با راه‌اندازي فاز نهايي به شرح زير خواهد بود:

 • ۱-ايجاد ارتباط منطقي، مشخص و شفاف بين سياست‌گذاري، برنامه‌ريزي و بودجه‌ريزي در كشور.
 • ۲-تعيين اهداف كمي هر يك از بخش‌هاي اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي كشور و حوزه‌هاي بين بخشي براي يك دوره ۵ ساله.
 • ۳-ايجاد قابليت پيش‌بيني منابع و اعتبارات مورد نياز براي تحقق هريك از اهداف برنامه‌هاي توسعه در طول اجراي برنامه.
 • ۴-ايجاد شفافيت در برنامه‌- فعاليت و برنامه – طرح‌هاي دستگاه‌هاي اجرايي و ايجاد قابليت ساماندهي و پالايش آن‌ها.
 • ۵-ايجاد زمينه اجراي بودجه‌ريزي مبتني بر عملكرد با تعريف برنامه-فعاليت و برنامه-طرح‌هاي هدفمند براي دستگاه‌هاي اجرايي.
 • ۶-ايجاد امكان تخصيص منابع به سمت اولويت‌ها و اهداف اساسي كشور براي سازمان.
 • ۷-تعيين حدود مسئوليت و نقش هريك از دستگاه‌هاي اجرايي از سطح وزارتخانه تا سطح ادارت كل استاني در تحقق اهداف برنامه‌هاي توسعه.
 • ۸-بر قراري ارتباط معنا دار و شفاف بين برنامه‌هاي استاني با برنامه‌هاي ملي.
 • ۹-ايجاد نقش و مسئوليت براي شركت‌هاي دولتي براي تحقق اهداف برنامه‌هاي توسعه.
 • ۱۰-بكار گيري ظرفيت‌هاي ادارات كل استاني براي تحقق اهداف برنامه‌هاي توسعه.
 • ۱۱-ايجاد قابليت مديريت تمام دستگاه‌هاي اجرايي زير مجموعه يك وزارت‌خانه اعم از دستگاه‌هاي تابعه، شركت‌ها و ادارات كل استاني در حوزه برنامه‌ريزي و بودجه‌ريزي براي هريك از وزارتخانه‌ها.
 • ۱۲-تكيه بر راهكارهاي تأمين منابع مالي، از ساير محل‌ها غير از منابع بودجه عمومي كشور.
 • ۱۳-ايجاد قابليت نظارت، رصد و ارزيابي اقدامات دستگاه‌هاي اجرايي به صورت سيستمي براي سازمان برنامه و بودجه.
 • ۱۴-ايجاد قابليت نظارت،رصد و ارزيابي اقدامات دستگاه‌هاي زير مجموعه براي هريك از وزارتخانه‌ها و دستگاه‌هاي اجرايي اصلي به صورت سيستمي.
 • ۱۵-ايجاد امكان تهيه به موقع گزارش‌هاي نظارتي و گزارش‌هاي كلان مديريتي در حوزه برنامه‌ريزي و بودجه‌ريزي براي سازمان برنامه و بودجه.
 • ۱۶-ايجاد قابليت تعريف شاخص‌هاي كليدي توسعه براي هريك از بخش‌ها و گزارش گيري و رصد آن‌ها.
 • ۱۷-افزايش امكان و سرعت پاسخگويي دولت به مجلس شوراي اسلامي و ساير دستگاه‌هاي نظارتي.
تمامي حقوق اين سايت متعلق به سازمان برنامه و بودجه كشور بوده و استفاده از  مطالب آن با ذكر منبع بلامانع است.
Powered by Tetis PORTAL